Home / Oscillators / DSC6011MI1B-007.3728T
DSC6011MI1B-007.3728T
Microchip Technology
Product No:
DSC6011MI1B-007.3728T
Description:
MEMS OSC ULP LVCMOS -40C-85C 50P
Output CMOS
Series DSC60XXB
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 7.3728 MHz
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSC6011
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)