Home / Oscillators / DSC6011MI2B-027.0000
DSC6011MI2B-027.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6011MI2B-027.0000
Description:
MEMS OSCILLATOR, ULTRA LOW POWER
Output CMOS
Series DSC60XXB
Package Bag
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 27 MHz
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)