Home / Oscillators / DSC6083ME2A-784K000
DSC6083ME2A-784K000
Microchip Technology
Product No:
DSC6083ME2A-784K000
Description:
MEMS OSC ULTRA LOW POWER LVCMOS
Series DSC60XX
Package Bag
Ratings AEC-Q100
Function -
Frequency 784 kHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Absolute Pull Range (APR) ±25ppm