Home / Oscillators / DSC6101CE2A-080.0000
DSC6101CE2A-080.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6101CE2A-080.0000
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC XO 80.0000MHZ CMOS SMD
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC61XX
Package Bag
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 80 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)