Home / Oscillators / DSC6101HE2A-012.2880T
DSC6101HE2A-012.2880T
Microchip Technology
Product No:
DSC6101HE2A-012.2880T
Description:
MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
Output CMOS
Series DSC61XX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 12.288 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)