Home / Oscillators / DSC6101HI1B-012.0000
DSC6101HI1B-012.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6101HI1B-012.0000
Description:
MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C
Output CMOS
Series DSC61XX
Package Bag
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 12 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number DSC6101
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)