Home / Oscillators / DSC6101JA2B-027.0000T
DSC6101JA2B-027.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6101JA2B-027.0000T
Description:
OSC MEMS LOW PWR LVCMOS
Output CMOS
Series DSC61XXB
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 27 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)