Home / Oscillators / DSC6101JE2A-024.0000
DSC6101JE2A-024.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6101JE2A-024.0000
Description:
MEMS OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD
Output CMOS
Series DSC61XX
Package Bag
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 24 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)