Home / Oscillators / DSC6101JL2B-032K768T
DSC6101JL2B-032K768T
Microchip Technology
Product No:
DSC6101JL2B-032K768T
Description:
MEMS OSC., ULTRA LOW POWER, LVCM
Series DSC61XXB
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 32.768 kHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)