Home / Oscillators / DSC6101MI2A-020.0000
DSC6101MI2A-020.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6101MI2A-020.0000
Description:
MEMS OSC LVCMOS 25PPM 2X1.6MM
Output CMOS
Series DSC61XX
Package Bag
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 20 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)