Home / Oscillators / DSC6101ML2B-072.0000
DSC6101ML2B-072.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6101ML2B-072.0000
Description:
MEMS OSC ULP LVCMOS -40C-105C 25
Series DSC61XXB
Package Bag
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 72 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSC6101
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)