Home / Oscillators / DSC6111HE1A-033.3300T
DSC6111HE1A-033.3300T
Microchip Technology
Product No:
DSC6111HE1A-033.3300T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSCILLATOR ULTRA LOW POWER
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC61XX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 33.33 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)