Home / Oscillators / DSC6111HE2A-016.0000
DSC6111HE2A-016.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6111HE2A-016.0000
Description:
MEMS OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Series DSC61XX
Package Bag
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 16 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)