Home / Oscillators / DSC6183CE2A-455K000T
DSC6183CE2A-455K000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6183CE2A-455K000T
Description:
MEMS OSCILLATOR ULTRA LOW POWER
Series DSC61XX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function -
Frequency 455 kHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)