Home / Oscillators / DSC6331CI1FA-016.0000
DSC6331CI1FA-016.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6331CI1FA-016.0000
Description:
SPREAD SPECTRUM MEMS OSCILLATOR
Type XO (Standard)
Output LVCMOS
Series DSC63XX
Package Tube
Ratings -
Function -
Frequency 16 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth ±2.50%, Center Spread