Home / Oscillators / DSC6331JE1EB-012.0000T
DSC6331JE1EB-012.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6331JE1EB-012.0000T
Description:
MEMS OSC SMD
Type XO (Standard)
Output LVCMOS
Series DSC63XX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 12 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Product Number DSC6331
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth ±2.00%, Center Spread