Home / Oscillators / DSC6331MI1AA-038.0000T
DSC6331MI1AA-038.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6331MI1AA-038.0000T
Description:
MEMS OSC XO 38.0000MHZ LVCMOS
Type XO (Standard)
Output LVCMOS
Series DSC63XX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function -
Frequency 38 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth ±0.25%, Center Spread