E1502S.41.03
Prysmian Group
Product No:
E1502S.41.03
Manufacturer:
Prysmian Group
Description:
CABLE 2COND 18AWG RED 100'
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Prysmian Group
Usage Alarm, Safety
Length 100.0' (30.5m)
Series -
Package Bulk
Ratings ASTM B-3
Voltage 300 V
Features Rip Cord
Cable Type Multi-Conductor
Wire Gauge 18 AWG
Shield Type -
Jacket Color Red
Product Status Active
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Annealed Bare
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Number of Conductors 2
Operating Temperature -20°C ~ 75°C
Jacket (Insulation) Diameter 0.150" (3.81mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)