E1504S.25.05
Prysmian Group
Product No:
E1504S.25.05
Description:
CABLE 4COND 18AWG YELLOW 500'
Usage Alarm, Safety
Length 500.0' (152.4m)
Ratings ASTM B-3
Voltage 300 V
Features Rip Cord
Cable Type Multi-Conductor
Wire Gauge 18 AWG
Shield Type -
Jacket Color Yellow
Number of Conductors 4
Operating Temperature -20°C ~ 75°C
Jacket (Insulation) Diameter 0.175" (4.45mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)