E1506S.18.03
Prysmian Group
Product No:
E1506S.18.03
Manufacturer:
Prysmian Group
Description:
CABLE 6COND 18AWG RED 100'
User Guide
Mfr Prysmian Group
Usage Alarm, Safety
Length 100.0' (30.5m)
Series -
Package Bulk
Ratings ASTM B-3
Voltage 300 V
Features Rip Cord
Cable Type Multi-Conductor
Wire Gauge 18 AWG
Shield Type -
Jacket Color Red
Product Status Active
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Annealed Bare
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Number of Conductors 6
Operating Temperature -20°C ~ 75°C
Jacket (Insulation) Diameter 0.210" (5.33mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)