E20311300000G
Amphenol Anytek
Product No:
E20311300000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1805
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Orange
Pitch 0.138" (3.50mm)
Series E2
Package Bulk
Features -
Screw Size M2
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.512" (13.00mm)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length 6-7mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number E20
Contact Tail Length -
Number of Positions 3
Positions Per Level 3
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C