E21111300000G
Amphenol Anytek
Product No:
E21111300000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Orange
Pitch 0.138" (3.50mm)
Series E2
Package Bulk
Features -
Screw Size M2
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.512" (13.00mm)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length 6-7mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number E21
Contact Tail Length -
Number of Positions 11
Positions Per Level 11
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C