E2506S.18.01
Prysmian Group
Product No:
E2506S.18.01
Manufacturer:
Prysmian Group
Description:
CABLE 6COND 18AWG BLK SHLD 500'
User Guide
Mfr Prysmian Group
Usage Alarm, Safety
Length 500.0' (152.4m)
Series -
Package Bulk
Ratings ASTM B-3
Voltage 300 V
Features Drain Wire, Rip Cord
Cable Type Multi-Conductor
Wire Gauge 18 AWG
Shield Type Foil
Jacket Color Black
Product Status Active
Shield Coverage 100%
Shield Material Flexfoil®
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Annealed Bare
Base Product Number E2506S
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Number of Conductors 6
Operating Temperature -20°C ~ 75°C
Jacket (Insulation) Diameter 0.216" (5.49mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)