E2522S.18.03
Prysmian Group
Product No:
E2522S.18.03
Manufacturer:
Prysmian Group
Description:
CABLE 2COND 16AWG RED SHLD 500'
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Prysmian Group
Usage Alarm, Safety
Length 500.0' (152.4m)
Series -
Package Bulk
Ratings ASTM B-3
Voltage 300 V
Features Drain Wire, Rip Cord
Cable Type Multi-Conductor
Wire Gauge 16 AWG
Shield Type Foil
Jacket Color Red
Product Status Active
Shield Coverage 100%
Shield Material Flexfoil®
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Annealed Bare
Base Product Number E2522S
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Number of Conductors 2
Operating Temperature -20°C ~ 75°C
Jacket (Insulation) Diameter 0.180" (4.57mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)