E3004S.41.04
Prysmian Group
Product No:
E3004S.41.04
Manufacturer:
Prysmian Group
Description:
CABLE 4COND 22AWG ORANGE 1000'
User Guide
Mfr Prysmian Group
Usage Alarm, Security, Sound
Length 1000.0' (304.8m)
Series -
Package Bulk
Ratings ASTM B-3
Voltage 300 V
Features -
Cable Type Multi-Conductor
Wire Gauge 22 AWG
Shield Type -
Jacket Color Orange
Product Status Active
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand 7/30
Conductor Material Copper, Annealed Bare
Base Product Number E3004S
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Number of Conductors 4
Operating Temperature 0°C ~ 75°C
Jacket (Insulation) Diameter 0.139" (3.53mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)