E3006S.86.86
Prysmian Group
Product No:
E3006S.86.86
Description:
CABLE 6COND 22AWG NATURAL 500'
Usage Alarm, Security, Sound
Length 500.0' (152.4m)
Ratings ASTM B-3
Voltage 300 V
Features -
Cable Type Multi-Conductor
Wire Gauge 22 AWG
Shield Material -
Conductor Strand 7/30
Conductor Material Copper, Annealed Bare
Base Product Number E3006S
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Number of Conductors 6
Operating Temperature 0°C ~ 75°C
Jacket (Insulation) Diameter 0.164" (4.17mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)