E32D100HPN184MC79U
Chemi-Con
Product No:
E32D100HPN184MC79U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 180000UF 20% 10V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U32D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 180000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 20.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 22.7136 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.3mOhm @ 120Hz