E32D101CDN223MDA5U
Chemi-Con
Product No:
E32D101CDN223MDA5U
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 20.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 23.352 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.5mOhm @ 120Hz