E32D101CDS103MCA5U
Chemi-Con
Product No:
E32D101CDS103MCA5U
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.173" (106.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C