E32D101HLN472MA79U
Chemi-Con
Product No:
E32D101HLN472MA79U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.110" (79.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.7306 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 27.1mOhm @ 120Hz