E3502S.25.05
Prysmian Group
Product No:
E3502S.25.05
Manufacturer:
Prysmian Group
Description:
CABLE 2COND 18AWG YELLOW 500'
User Guide
Mfr Prysmian Group
Usage Alarm, Safety
Length 500.0' (152.4m)
Series -
Package Bulk
Ratings -
Voltage 300 V
Features -
Cable Type Multi-Conductor
Wire Gauge 18 AWG
Shield Type -
Jacket Color Yellow
Product Status Active
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Bare
Base Product Number E3502S
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Number of Conductors 2
Operating Temperature 0°C ~ 75°C
Jacket (Insulation) Diameter 0.155" (3.94mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness 0.0098" (0.250mm)