E36D101CHS353TEE3U
Chemi-Con
Product No:
E36D101CHS353TEE3U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 35000UF 100V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 35 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C