E36D101CSN104QEH0U
Chemi-Con
Product No:
E36D101CSN104QEH0U
Description:
CAP ALUM 100000UF 100V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 100 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 6.732" (171.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C