E36D101HLN333MEA5U
Chemi-Con
Product No:
E36D101HLN333MEA5U
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C