E36D101LPN982UDA5U
Chemi-Con
Product No:
E36D101LPN982UDA5U
Description:
CAP ALUM 9800UF 100V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 9800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C