E36D150HPN124UEB7U
Chemi-Con
Product No:
E36D150HPN124UEB7U
Description:
CAP ALUM 120000UF 15V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 120 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 15 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.606" (117.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C