E36D161HPN223TE92U
Chemi-Con
Product No:
E36D161HPN223TE92U
Description:
CAP ALUM 22000UF 160V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 22000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C