E36D201LGC333MFF5M
Chemi-Con
Product No:
E36D201LGC333MFF5M
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max) 6.125" (155.58mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C