E36D201LPN102MA54U
Chemi-Con
Product No:
E36D201LPN102MA54U
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.402" (61.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.234 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 137mOhm @ 120Hz