E36D201LPN153TED0M
Chemi-Con
Product No:
E36D201LPN153TED0M
Description:
CAP ALUM 15000UF 200V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C