E36D251HLN472MCA5M
Chemi-Con
Product No:
E36D251HLN472MCA5M
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.71 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 28.8mOhm @ 120Hz