E36D251HPN123MEA5M
Chemi-Con
Product No:
E36D251HPN123MEA5M
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 250V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.434 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 15.9mOhm @ 120Hz