E36D251HPN153MED0M
Chemi-Con
Product No:
E36D251HPN153MED0M
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 18.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 26.264 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12.6mOhm @ 120Hz