E36D350HPN124MCB7M
Chemi-Con
Product No:
E36D350HPN124MCB7M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 120000UF 20% 35V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.625" (117.48mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 17.962 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.1mOhm @ 120Hz