E36D400LPN813UDB7U
Chemi-Con
Product No:
E36D400LPN813UDB7U
Description:
CAP ALUM 81000UF 40V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 81000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.625" (117.48mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C