E36D401HPN611TAA5M
Chemi-Con
Product No:
E36D401HPN611TAA5M
Description:
CAP ALUM 610UF 400V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 610 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C