E36D401HPN682TEE3N
Chemi-Con
Product No:
E36D401HPN682TEE3N
Description:
CAP ALUM 6800UF 400V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.21 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.294 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 27.1mOhm @ 120Hz