E36D451CPS602TEE9U
Chemi-Con
Product No:
E36D451CPS602TEE9U
Description:
CAP ALUM 6000UF 450V SCREW
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 6000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C