E36D451LPN392TEE3M
Chemi-Con
Product No:
E36D451LPN392TEE3M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3900UF 450V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series U36D
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C