E36D500HPN682MA41U
Chemi-Con
Product No:
E36D500HPN682MA41U
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 1.625" (41.28mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.34 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 48.8mOhm @ 120Hz